Bir Konuk Bir Konu: Prof. Dr. Aziz Tekin

Yağ tüketimi ile ilgili bilimsel gerçeklerden uzak bazı haber ve paylaşımlarla karşılaşmaktayız. Prof. Dr. Aziz Tekin ile yağa dair merak edilen konular üzerine aydınlatıcı ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Keyifle okumanız dileğiyle.

Prof. Dr. Aziz Tekin kimdir?

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Euro Fed Lipid (Avrupa Yağ Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) Kurucu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aziz TEKİN; Ankara Üniversitesi Gıda Müh. Bölümü’nde dersler vermekte ve bitkisel yağlarla ilgili araştırmalar yapmaktadır.

Yağ sektöründeki gelişmeler ve trendler üzerine kısa bir bilgi verebilir misiniz? Geleceğin tüketicisinin yağ tüketimi nasıl olacaktır?

Bilindiği gibi yağlar temel gıda maddelerindendir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Daha önceki söylentilerin aksine, doğru tüketildiğinde yağların obeziteve kalp-damar hastalıkları açısından risk taşımadığı da ortaya konulmuştur. Bu nedenle gelecekte bizleri dengeli yağ tüketimi yanında, daha güvenli ve kaliteli yağ üretimi konuları meşgul edecektir. Bitkisel yağlar söz konusu olduğunda ise, daha ılımlı koşullarda işlenmiş veya rafine edilmiş bitkisel yağ üretebilmenin geleceğin iddialı konuları arasında olacağını düşünmekteyim.
Yazının devamı için tıklayınız.