SAĞLIK DOSTU MISIR YAĞI

Mısır yağı sağlık açısından son derece faydalı, kötü kolesterolü düşürmesinden kalp rahatsızlıklarının önlenmesine kadar pek çok sağlık sorununda etkili olan çoklu doymamış yağ asidi (linoleik asit) oranı yüksek (%55-60) bir bitkisel yağdır. Linoleik asit; hücre zarı bütünlüğü, kardiyovasküler sistem, kan basıncı, trigliserit değerleri ve bağışıklık sistemi için gerekli olan bir yağ asididir. İnsan vücudu, omega-3 ve omega-6 sentezlemek için gerekli enzimlere sahip değildir ve bu asitleri besinler ile alması gerekmektedir. Vücutta omega-6 ve omega-3 grupları aynı enzimi kullanmakta olduğu için, bu gruplardan herhangi birinin fazla alınması diğerinin eksikliğine sebep olabilir. Bu sebeple Omega 3,6 ve 9 yağ asitleri dengeli şekilde alınmalıdır. 

  • İdeal omega yağ asitleri için Mısır yağı Omega 6 yağ asidi içerir. Mısır yağı insan metabolizmasının ihtiyacı olan günlük kalori ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda içeriğinde barındırmış olduğu E vitamini açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Mısır yağında yüksek oranda bulunan Alfa-tokoferol (E vitamini) insan vücudunda vitamin-E aktivitesi yapan tek tokoferol türü olduğu için de ön plana çıkmaktadır. Alfa-tokoferol kuvvetli bir antioksidan olup mısırıyağı içerisinde yüksekıoranda bulunması mısır yağının daha geç bozulmasını sağlamakta, kuvvetli bir antioksidan olmasından dolayı mısır yağının raf ömrünü uzatmaktadır. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Euro Fed Lipid ( Avrupa Yağ Birliği) Yönetim Kurulu üyesi, Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) Kurucu başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı  Prof. Doktor Aziz Tekin’in açıklamasına göre;

    • Mısır yağı bitkisel yağlar içerisinde hem fitosterol hem de tokoferolleri en fazla içeren yağlardandır.

    • Yapılan bilimsel çalışmalarda da mısır yağının hem LDL hem de toplam kolestrolü düşürücü etkilerinin olduğu ifade edilmektedir.

Hazırlayan: Elif Sızlı (Arge Mühendisi)

Yazının devamı için tıklayınız.